Appelia Cup 2009

Počas júnových dní žije naša personálno-poradenská skupina APPEL Groupcharitatívnou futbalovou súťažou detí z detských domovov – Appelia Cup 2009, ktorej finále sa uskutočnilo 15.-17.6.2009. Tak ako po minulé roky aj tento rok sa už po šiesty krát finálový turnaj uskutočnil v Štrbe. V prvý deň popoludní sa odohrali prvé dva zápasy. Druhý deň bol venovaný doplnkovému športovému programu - kúpaniu detí v AquaCity Poprad. Na tretí deň sa turnaj dohral zápasmi o 3. miesto a finále. Turnaj je vždy zakončený odovzdávaním pohárov a vecných cien.

V tomto ročníku sa zo semifinálových zápasov v Banskej Bystrici a Zlatých Moravciach do finále prebojovali družstvá z trnavského, trenčianskeho, prešovského a košického kraja. Celkovo sa finále zúčastnilo 57 chlapcov z jedenástich detských domovov. V napínavých zápasoch sa na treťom mieste umiestnili chlapci z trenčianskeho kraja. Po dvoch víťazstvách v posledných ročníkoch si veľké nádeje na prvenstvo opäť robili chlapci z Detského domova Sv. Nikolaja v Medzilaborciach – prešovský kraj. V zdrvujúcom boji s košickým výberom však podľahli súperovi za stavu 3:1. 

Táto súťaž by nemohla fungovať, ak by si všetci tí, ktorí ju pomáhajú spoluorganizovať, neuvedomovali svoju zodpovednosť voči deťom bez rodičov. Len sťažka aby to bolo možné bez podpory Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, menovite jeho generálneho riaditeľa Jána Siheľského, ktorý v Štrbe už tradične rozhoduje finálový zápas a podpory občianskeho združenia Úsmev ako Dar.

Tento rok finančnú podporu poskytli spoločnosti T-Systems, Gratex International, Autosklo H&D, C.G.C., ACIS, Delta – ML. Bezplatné kúpanie sa detí v aquaparku poskytla spoločnosť AquaCity Poprad a víťazné poháre do súťaže venovala spoločnosť S-ART. Darčekmi pre deti prispeli spoločnosti Adidas, Spirit Slovakia, T-Mobile Slovensko, Alcatel-Lucent, UniCredit Leasing, BSP Softwaredistribution, Tesco, Leaf, Chipita Slovakia, Hilti Slovensko, Slovnaft.Hudobné centrum pripraví víťazovi na druhom mieste výchovný koncert a spoločnosťIBM otvorí pre hráčov víťazného tímu svoje dvere, na jeden deň im pripraví program v priestoroch spoločnosti, poskytne stravu a ubytovanie a zabezpečí dopravu. Mediálne projekt podporili internetový portál Zoznam.sk, Hospodárske noviny a rádio Okey.

Vďaka tiež patrí funkcionárom klubov, na pôde ktorých sa zápasy Appelia Cupu hrajú, obzvlášť VION Zlaté Moravce a Dukly Banská Bystrica, ktorí nezištne pomáhajú pri organizácii semifinálových turnajov poskytnutím stravy pre účastníkov turnaja, istarostovi Štrby p. Michalovi Sýkorovi, ktorý sa už po šiesty rok stará o to, aby atmosféra finálového turnaja a celého pobytu v Tatrách zanechala v chlapcoch len tie najpríjemnejšie spomienky.

Nesmerny obdiv patrí tiež Karolovi Polákovi a jeho pani manželke, čerstvým laureátom ocenenia Slovenskej humanitnej rady – Dar roka 2008, vďaka ktorých nesmernej angažovanosti a využitiu ich osobných kontaktov, môže táto súťaž prebiehať už niekoľko rokov. V čase, keď už nič nie je zadarmo, dokázali pre tento projekt získať aj komerčné spoločnosti a presvedčiť ich o krásnej myšlienke tejto súťaže. Svojou pozitívnou energiou urobili svet detí bez rodičov krajším.