Appelia Cup 2008

Slovenský pohár, Pohár UEFA, Liga majstrov ... je toho dosť o čo sa hrá vo futbale. Ale hrá sa hlavne o prestíž – a o peniaze. To hlavne! Appelia CUP je však výnimkou. 

Táto dlhodobá súťaž, trvajúca niekoľko mesiacov v roku, si dala za cieľ nielen pomôcť mládežníckemu futbalu na Slovensku – a ten to pri neustálej likvidácii dlhoročných základní a stredísk naozaj potrebuje – ale hlavne dať šancu talentom ukrytým v detských domovoch.

A že ich je dosť, ukázali prvé 4. ročníky podujatia, na zápasy ktorého, hrané po celom Slovensku, čoraz hojnejšie chodia mládežnícki tréneri a manažéri aj renomovaných slovenských klubov.

Appelia Cup je charitatívna súťaž pre 15 – 17 ročných futbalistov z detských domovov a jej organizátorom je poradenská skupina APPEL Group.

Pohára sa každoročne zúčastňuje do 50 detských domovov z celého Slovenska. Nie každý detský domov je však schopný zostaviť 14 – 15 členný káder, pretože počet detí v ňom je limitovaný počtom lôžok i vekovým zložením chovancov a tak rozpis súťaže umožňuje vytvárať spoločné tímy, zložené z viacerých domovov, ktoré potom reprezentujú svoje mesto, okres, či kraj.

 

V tomto roku sa počas troch júnových dní 16.-18. júna 2008 na štadióne v Štrbe konal už piaty ročník. Do tohtoročného semifinále sa prebojovalo celkovo 62 hráčov z detských domovov prešovského, žilinského, košického a trnavského kraja. Vo finálovom turnaji sa v boji o prvé a druhé miesto stretli v tomto ročníku dvojnásobní víťazi z prešovského kraja s v výberom detských domovov z kraja trnavského. Hráči z Detského domova Sv. Nikolaja z Medzilaboriec nakoniec svoje prvenstvo opäť obhájili.

Organizátor turnaja, naša poradenská skupina APPEL Group a jej Fond podpory dobrej myšlienky, sa snažia tieto milé športové podujatia obohatiť aj o iný rozmer a potešiť deti darmi vyzbieranými špeciálne pre túto akciu. Tento rok finančnú podporu poskytli spoločnosti T-Systems Slovakia, Steel Trans, ACIS a Spirit Slovakia, mediálne projekt podporili internetový portál Zoznam.sk, rádio Okey a Hospodárske noviny. Bezplatné kúpanie sa detí v aquaparku poskytla spoločnosť Aquacity Poprad a víťazné poháre do súťaže venovala p. Ľubica Lintnerová zo spoločnosti S-Art. Darčekmi pre deti prispeli spoločnosti T-Mobile Slovensko, televízia Markíza, Oriflame, Bramac, VB Leasing, Alcatel-Lucent, UniCredit Leasing, Adidas, TriGranit, LeasePlan, Regency Casinos International, BSP Softwaredistribution, Leaf, J&T a CMS Central Mobil Servises. Vďaka tiež patrí funkcionárom klubov, na pôde ktorých sa zápasy Appelia Cupu hrajú, zvlášť VION Zlaté Moravce a Dukly Banská Bystrica, ktorí nezištne pomáhajú pri organizovaní semifinálových turnajov poskytnutím stravy pre účastníkov turnaja, i starostovi Štrby Michalovi Sýkorovi, ktorý sa už piaty rok stará o to, aby atmosféra finálového turnaja a celého pobytu v Tatrách zanechala v chlapcoch tie najpríjemnejšie spomienky.

Úprimná vďaka patrí aj rozhodcom Stanislavovi Bombovi a Róbertovi Fabinimu, pískajúcim zápasy bez nároku na odmenu, aj Ústrediu práce, rodiny a sociálnych vecí – menovite jehogenerálnemu riaditeľovi Jánovi Sihelskému, bývalému ligovému rozhodcovi.